Достапни линкови

logo-print

Хан во Скопје со повик опозицијата да се врати во парламентот


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кој утре во Скопје ќе се сретне со македонските политичари денеска во Брисел нагласи дека добил препораки да не доаѓа во земјава во ваква ситуација но дека одлучил да го направи спротивното.

“Важно е да бидам таму и да дискутирам за ситуацијата. Нашите препораки се кристално јасни. Треба да се остават сите прашања на областите кои се надлежни, а тоа е правосудниот систем, не е прашање на политичарите да судат. Тоа треба да го направи судството. Ако се неопходни некакви политички проценки , тоа е во ред, но треба да бидат направени во парламентот и затоа јас уште еднаш ги повикувам сите политички партии да се вратат во парламентот бидејќи главната политичка дебата треба да се одвива во парламентот”рече Хан.

Тој додаде дека веќе побарал помош од Европскиот парламент.

“Затоа јас денеска побарав од претставниците на главните политички партии во Европскиот парламент да направам сличен напор каков што имавме успех во Албанија каде што преставниците на Европскиот парламент, Кукан и Флекештајн успеаа да постигнат договор кој доведе до ситуација опозициската партија да се врати во парламентот и мислам дека тоа е добар пример. Бидејќи го засега парламентот, логично е Европскиот парламент а не комисијата да го направи тоа. Тие се подготвени да го сторат тоа и јас сум среќен и се надевам на успех. Ние се обидуваме да го разрешиме проблемот проактивно, но тоа мора да биде направено од одговорните и тие треба да го почитуваат владеењето на правото” рече Хан.

XS
SM
MD
LG