Достапни линкови

Притисок врз лидерот на опозицијата во Ерменија


Prosperous Armenia Party leader, Gagik Tsarukian.

Prosperous Armenia Party leader, Gagik Tsarukian.

Голем број полицијаци се ангажирани да го обезбедат опозицискиот лидер на Ерменија и неговиот имот, откако деновиве беше отпуштен од работа. Прес-службата на Националната полиција на Ерменија денеска потврди дека имало 200 отпуштања во текот на минатата недела. Поддржувачите на Гагик Царукијан и неговата партија за Просперитетна Ерменија велат дека властите почнале кампања да го отстранат Царукијан од политиката, откако претседателот Серж Саркисијан им кажал на лидерите на владејачката Рапубликанска партија дека Царукијан е зло и дека не би требало да му биде дозволено да учествува во политиката. Кратко по изјават на Саркисијан, премиерот Ховик Абрахамјан и наредил на полицијата да спроведе истрага и да ја испитаат можноста дека тој должи големи суми за неплатени даноци. Полицијата рекла дека отпуштањата не се политички мотивирани и дека се дел од тековните реформи во полицијата.

XS
SM
MD
LG