Достапни линкови

logo-print

Пет жртви во напад на Боко Харам во Чад


Милитантите од групата Боко Харам од Нигерија убија најмалку пет луѓе, во нивниот прв познат смртоносен напад во Чад. Жителите и безбедносните служби велат дека околу 30 исламски милитанти на Боко Харам, рано утринава го нападнале селото Нгоба, на брегот на езерото Чад и запалиле неколку куќи.

Локален селанец рече дека милитантите дошле со кануа и убиле неколку луѓе, пред да бидат притиснати од армијата. Боко Харам во последниве недели ги интензивираа нападите на градовите во соседните земји Камерун и Нигер. Сунитските милитанти пет години се борат против владата во Нигерија. Во нивните напади во 2014 година, загинаа околу 10 илјади луѓе.

XS
SM
MD
LG