Достапни линкови

logo-print

ЕУ претпазлива за новиот мировен договор за Украина


Лидерите на Европската унија изразија претпазливост во врска со новиот мировен договор за источна Украина. На состанокот во Брисел тие предупредија дека, пред да разгледаат ублажување на санкциите против Москва, мора да видат докази оти примирјето се почитува. „Нашата верба во добрата волја на Путин е ограничена. Затоа треба да ја задржиме нашата одлука за санкциите“, изјави претседателот на Европската унија Доналд Туск. На состанокот лидерите се согласија да ги прошират потезите за подобра заштита на нивните земји од тероризмот. Меѓу другото тоа значи размена на податоци за патници, поцврсти гранични контроли и отстранување на содржини на интернет кои промовираат тероризам и екстремизам.

XS
SM
MD
LG