Достапни линкови

logo-print

Драстичен пад на слободата на медиумите во светот


Во денеска објавениот годишен извештај на Репортери без граници се наведува дека во минатата година бил забележан драстичен пад на слободата на медиумите во светот, главно поради активностите на екстремистичките групи како Исламска држава и Боко Харам. Во извештајот се додава дека лани во 180 земји имало 3719 нарушувања на медиумските слободи, што е за осум проценти повеќе од претходната година. Најниско ниво на слобода на медиумите има во Иран, Кина, Сирија и Северна Кореа. На дното на табелата се најдоа и Русија и Турција.

XS
SM
MD
LG