Достапни линкови

logo-print

Обама бара овластување за употреба на сила против ИД


Американскиот претседател Барак Обама бара од Конгресот овластување за употреба на сила против милитантите на Исламската држава. Овластувањето нема географски ограничувања и ќе важи три години, доколку не биде потребно тоа да продолжи. „Со резолуцијата не се бара разместување американски копнени сили во Ирак или Сирија: Тоа не овластување за уште една копнена војна како во Авганистан или Ирак“, изјави претседателот Обама. Со ова овластување ќе се укине претходното од 2002 година што беше одобрено пред војната во Ирак.

XS
SM
MD
LG