Достапни линкови

logo-print

САД ја затвораат амбасадата во Јемен


САД ја затвораат својата амбасада во Јемен во услови на влошување на безбедносната состојба, откако главниот град во земјата го презема шиитска бунтовничка група. Неименувани официјални лица на САД соопштија дека американската мисија во Сана ќе биде суспендирана, се додека не се подобрат условите.

Вработените во британската, француската и германската амбасада биле цитирани како велат дека имаат мисија да се ослободат од одредени документи и на локалните вработени да им дадат два месеца платено отсуство. Претседателот Абд-Рабу Мансур Хади и неговата влада поднесоа оставка.

XS
SM
MD
LG