Достапни линкови

logo-print

Обама не ја исклучува можноста за снабдување на Украина со оружје


Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ја разгледува опцијата за испраќање смртоносно одбранбено оружје за Украина доколку не успеат дипломатските напори за решавање на кризата во источна Украина. Говорејќи по разговорите во Вашингтон со германскиот канцелар Ангела Меркел тој оцени дека било јасно оти Русија не го почитува договореното во Минск. Меркел која се противи на снабдувањето на Украина со оружје призна дека дипломатијата досега не постигнала успех, но додаде дека ваквите напори мора да продолжат. Во меѓувреме во источна Украина, главно околу градот Дебалцеве продолжуваат борбите меѓу украинските сили и проруските бунтовници.

XS
SM
MD
LG