Достапни линкови

logo-print

Судот решава за притворот на украинската пилотка


украинската воена пилотка Надија Савченко

украинската воена пилотка Надија Савченко

Московскиот суд денеска треба да реши дали да и го продолжи притворот на украинската воена пилотка Надија Савченко која штрајкува со глад. Таа во јуни минатата година беше заробена од проруските сепаратисти во источна Украина и префрлена во затвор во Русија. Обвинета е за учество во убиство на двајца руски новинари кои загинале за време на известувањето од војната во Украина. Савченко почна штрајк со глад на 13 декември во знак на протест поради нејзиното затворање.

XS
SM
MD
LG