Достапни линкови

logo-print

Путин во посета на Каиро


Рускиот претседател Владимир Путин пристигна на дводневна посета во Египет со цел зајакнување на врските меѓу Каиро и Москва. Путин беше пречекан на аеродромот воп Каиро од страна на египетскиот престседател Абдел Фатах ал Сиси. Двајцата писуствуваа на опера во Каиро во текот на попладнето. Главната средба меѓу двајцата претседатели е закажана за утре. Путин исто така ќе се сретне патријархот на Александрија и на цела Африка, Теодор втори. Полседната посета на Путин во Каиро беше во 2005 година.

XS
SM
MD
LG