Достапни линкови

logo-print

Отфрлен предлогот за доверба на премиерот на Австралија


Тони Абот

Тони Абот

Пратениците на владејачката австралиска Либерална партија денеска го отфрлија предлогот за гласање доверба за својот се понепопуларен лидер и премиер Тони Абот. Тој по само 16 месеци откако ја презеде функцијата премиер се соочува со опаѓање на поддршката поради низата гафови и неисполнети изборни ветувања. „Последни нешто што сега и треба на Австралија е нестабилност и неизвесност“, изјави пред гласањето премиерот Абот.

XS
SM
MD
LG