Достапни линкови

logo-print

Најавена ирачка офанзива против милитантите на ИД


генерал Џон Ален

генерал Џон Ален

Американскиот координатор на меѓународната коалиција против милитантите на Исламската држава генерал Џон Ален изјави дека ирачките сили ќе започнат копнена офанзива во наредниве недели за да ја преземат контролата врз териториите што сега се во рацете на џихадистите. Претходно Јордан соопшти дека само во изминативе три дена извел 56 воздушни напади врз цели на Исламската држава при што биле уништени центри за логистика и стоваришта за муниција и оружје. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека од почетокот на воздушната кампања во минатиот август досега биле повратени 20 насто од териториите освоени од милитантите во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG