Достапни линкови

logo-print

Косовската опозиција бара фонд за спречување на иселувањето


Опозициските партии во Собранието на Косово побараа од владата да формира фонд за спречување на заминувањето на косовските граѓани. На заедничката прес конференција на Алијансата за иднина на Косово, движењето Самоопределување и Инцијативата за Косово беше наведено дека владата треба да одвои 40 милиони евра за да се создадат услови за отворање нови работни места. Според нив, иселувањето не може да се спречи со полициски мерки. Косовските Албанци во изминатиов период масовно ја минувале границата меѓу Србија и Унгарија, бегајќи, како што велат, од сиромаштијата на Косово.

XS
SM
MD
LG