Достапни линкови

logo-print

Средба на лидерот на СДСМ Заев со евроамбасадорот Орав


На денешната средба на претседателот на СДСМ со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Зоран Заев го информирал Аиво Орав за последните случувања по објавата на случајот „Пуч“ и истакнал дека „не може да биде уцена и обид за државен удар легитимно барање на лидер на опозиција за формирање техничка влада, која би обезбедила услови за спроведување фер и демократски избори“.

Заев, како што соопштува СДСМ, на средбата ја обвинил власта за „контрола на судството и медиумите и го оквалификувал како непрофесионално и необјективно известувањето за последните настани со малку простор за опозицијата“.

Претседателот на СДСМ му соопштил на амбасадорот Орав дека СДСМ „ќе објави се што има и оти ќе продолжи легално и легитимно да се бори, според соопштението, за конечно враќање на слободата и демократијата во Република Македонија“.

XS
SM
MD
LG