Достапни линкови

logo-print

Руска ракета со британски сателит во Вселената


Британски телекомуникациски сателит успешно беше пренесен во Вселената со руска ракета од типот Протон М која беше лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан. Во меѓувреме руската агенција Роскосмос соопшти дека веќе нема да ги користи ракетите Зенит кои се произведуваат во Украина, туку руските ракети Ангара.

XS
SM
MD
LG