Достапни линкови

logo-print

На истокот на Украина најмалку 30 загинати


Во жестоките борби на истокот на Украина за освојување на стратегиски важното место Дебалцеве во изминативе 24 часа загинале најмалку 30 луѓе, соопштија претставници на украинските сили. Овој град кој е под контрола на украинската војска се наоѓа меѓу Доњецк и Луганск, градови кои се во рацете на проруските сепаратисти. „Народот бега, бидејќи Дебалцеве е под постојани напади. Таму нема вода, струја, греење“, велат граѓаните кои ги напуштиле нивните домови.

XS
SM
MD
LG