Достапни линкови

logo-print

Протести во Пакистан поради убиство на верници во џамија


Илјадници шиитски муслимани денеска во Пакистан протестираат против убиството на 61 човек во самоубиствен бомбашки напад во џамија. Експлозијата се случи на 30 јануари во џамија во областа Шикарпур во јужниот дел на провинцијата Синд, додека стотици верници присуствуваа на петочната молитва. Полицијата денеска соопшти дека експлозијата била предизвикана од бомбаш-самоубиец, кој го активирал експлозив врзан за своето тело во средината на џамијата. Денеска во провинцијата е прогласен дел на жалост.

XS
SM
MD
LG