Достапни линкови

logo-print

Одложени мировните преговори во Украина


Проруските сепаратисти во источна Украина велат дека се одложени мировните преговори што требаше да се одржат денеска. Претставникот на сепаратистите во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, рече дека заедно со претставникот на сепаратистите во Луганск, Владислав Динего, ќе го напуштат Минск.

Од белоруското Министерство за надворешни работи, вчера беше соопштено дека во разговорите за ставање крај на непријателските дејствија, треба да бидат вклучени претставниците на Украина и Русија, претставниците на териториите завземени од сепаратистите во источна Украина и ОБСЕ.

XS
SM
MD
LG