Достапни линкови

logo-print

Во Минск преговори за конфликтот во Украина


Белоруското министерство за надворешни работи соопшти дека претставници на Украина, Русија, проруските сепаратисти и ОБСЕ денеска ќе се состанат во Минск за да разговараат за украинскиот конфликт. До ова доаѓа поради растечката загриженост на меѓународната заедница за можна натамошна ескалација на борбите по изјавите на сепаратистите дека биле подготвени на освојување нови територии. Од почетокот на конфликтот во април лани досега загинале над 5 илјади и 100 луѓе.

XS
SM
MD
LG