Достапни линкови

logo-print

ЕУ го заострува санкциите врз Русија


Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини

Европската унија реши да ги прошири санкциите врз Русија и проруските бунтовници поради продолжувањето на борбите во источна Украина. Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини по министерскиот состанок во Брисел изјави дека санкциите наместо до март, ќе бидат продолжени за уште шест месеци. Одлуката ја донесоа сите 28 земји членки на Унијата, вклучувајќи ја и Грција која претходно се противеше. Министрите за надворешни работи се согласија до 9 февруари да се подготви список на нови личности врз кои ќе бидат воведени санкции.

XS
SM
MD
LG