Достапни линкови

logo-print

Кремљ ги осуди плановите на Варшава


Кремљ ја нападна Варшава во врска со нејзините планови во Полска да биде одбележана 70 годишнината од крајот на Втората светска војна во Европа. Рускиот претседател, Владимир Путин, на Денот на победата на 9 мај, ќе дочека странски гости во Москва за да го одбележи ослободувањето на европските народи од страна на црвената армија.

Но, полскиот претседател, Бронислав Комаровски, оваа недела рече дека поразот на нацистите, не донел слобода за сите народи во Европа, повикувајќи се на децениската повоена советска доминација врз Полска и врз другите соседни земји.

XS
SM
MD
LG