Достапни линкови

logo-print

Нови протести во Ерменија против законот за оданочување


Стотици сопственици на мали и средни претпријатија протестираа во ерменскиот град Ереван, против новиот закон за оданочување. Демонстрантите се собраа пред седиштето на владата, барајќи средба со премиерот Ховик Абрахамјан.

Производителите велат дека новиот закон кој треба да сѕтапи на сила на 1 февруари ќе предизвика зголемување на цените и намалување на нивниот профит.

Тие се противат на одредбата на законот сите мали и средни претпријатија кои остваруваат годишен профит над 122 илјади долари, да полнуваат формулари во кои ќе биде прикажана продадената количина.

Откако Абрахамјан не се сретна со нив, тие маршираа кон претседателската палата, но полицијата не им дозволи да се приближат до зградата. Демонстрантите рекоа дека нема да ги плаќаат даноците и дека ќе започнат масовно да протестираат доколку не бидат исполнети нивните барања.

XS
SM
MD
LG