Достапни линкови

logo-print

Бунтовниците во Украина напредуваат


Дебалцеве

Дебалцеве

Проруските бунтовници во источна Украина соопштија дека ги опколиле владините сили во стратегиски важниот град Дебалцеве. Тоа го потврди и портпаролот на украинската армија Андреј Лисенко, додавајќи дека украинските сили биле нападнати со ракети од типот Град. Во Киев пак некои официјални претставници демантираа дека владините сили во тој град биле подготвени да им се предадат на проруските бунтовници. Дебалцеве е една од неколкуте точки каде што се разгореа борбите во источна Украина од почетокот на овој месец.

XS
SM
MD
LG