Достапни линкови

logo-print

Одбележување на ослободувањето на Аушвиц


Во поранешниот нацистички концентрационен логор Аушвиц во Полска ќе се одржи церемонија за одбележување на 70 годишнината од ослободувањето на евреите кои се уште биле живи кога пристигнала советската Црвена армија. На церемонијата се очекува да присуствуваатнеколку стотици преживеани. Германскиот канцелар Ангела Меркел вчера во Берлин изјави дека Аушвиц е предупредување за она што луѓето можат да си го направат едни на други. Таа го искористи примерот со Аушвиц да предупреди и опасноста од неодамнешните протести против муслиманите во Германија. „Не сакаме да слушаме слогани со омраза против луѓе кои најдоа дом во Германија“, рече Меркел.

XS
SM
MD
LG