Достапни линкови

logo-print

Петмина уапсени во Приштина поради обвиненија за тероризам


Специјалното обвинителство на Косово покрена обвинение пред Основниот суд во Приштина, против петмина обвинети за кривични дела поврзани со тероризам, јавува Танјуг. Уапсените се обвинети за организирање и управување со терористичка група, учество во терористичка група, подготвување терористички дела и незаконско производство на експлозивни материјали, се вели во соопштението на ЕУЛЕКС, во кое се наведува дека обвинетите се уапсени во обид да купат голема количина огнено оружје и муниција.

XS
SM
MD
LG