Достапни линкови

logo-print

Лидерот на бунтовниците изјави дека ќе ја заземат целата провинција ДоњецкЛидерот на проруските сепаратисти во источниот дел на Украина Доњецк соопшти дека бунтовничките сили ќе се обидат да ја преземат целата провинција и оти нема да иницираат мировни разговори со владините сили. Изјавата на лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Александар Зaкхaрченко што дополнително ги намали изгледите за мир, доаѓа по интензивирањето на борбите во конфликтот во кој загинаа повеќе од 5.000 луѓе од април. "Од наша страна, нема да има повеќе обиди да се зборува за примирје", рече Закхараченко.

XS
SM
MD
LG