Достапни линкови

logo-print

Косово им забранува на своите државјани да војуваат во странство


Пратениците во косовското Собрание усвоија закон со кој на граѓаните на Косово им се забранува учество во оружени судири во странство. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој денеска е во посета на Приштина, предупреди дека џихадистите што војуваат во Сирија и Ирак по враќањето дома може да претставуваат опасност за безбедноста на Косово.

„Враќањето на тие борци претставува опасност и за сите нас, за државите во регионот, но исто така и за сите земји во Европа“, изјави Столтенберг на прес-конференција во Прштина по средбата со претставниците на косовските власти.

Косовската полиција во текот на август и септември уапси 55 лица под обвинение за поврзаност со џихадистите, за пропагирање на радикалниот ислам и за регрутирање доброволци за учество во „света војна“ во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG