Достапни линкови

Немате доволно пари за храна? Јадете помалку!


Илустрација.

Илустрација.

Пратеникот Иља Гафнер од владејачката партија во Русија им даде едноставен совет на Русите кои немаат доволно пари за храна: Јадете помалку. Пратеникот од партијата Обединета Русија во парламентот на регионот Свердловск предизвика бран критики и од опонентите на Кремљ, но и од сопствената партија по неговата изјава дадена за локална телевизија, која беше објавена и на интернет. Падот на цените на нафтата на светските берзи и западните санкции многу ја погодија руската економија.

„Ако зборуваме отворено, немате доволно пари, треба да запаметите дека сите сме Руси, имаме преживеано и глад и студ и којзнае што уште“, рече тој при проверка на цените во супермаркет во провинцијата на планината Урал.

„Треба да размислите за вашето здравје и да почнете да јадете помалку“, рече Гафнер, кој е шеф на Комитетот за земјоделство во регионалниот парламент.

Тој вели дека за време на новогодишните празници Русите „си го изеле својот дел“ и оти треба „да почнат да спортуваат“.

Гафнер рече дека цените се зголемени за околу 25 отсто во изминатата година, што, како што рече, „не е толку страшно“.

Шефот на регионалниот огранок на владејачката Обединета Русија изјави дека забелешките на Гафнер се несоодветни.

XS
SM
MD
LG