Достапни линкови

logo-print

САД го повлекуваат персоналот од амбасадата во Јемен


 Сана

Сана

Американски претставници соопштија дека од амбасадата на Соединетите држави во Јемен ќе биде повлечен дел од персоналот. До овој потег доаѓа откако вчера јеменскиот претседател Абд Рабу Мансур Хади се повлече од функцијата по неколкудневните борби во главниот град Сана со бунтовниците кои се поддржани од Иран. Јемен е еден од клучните американски сојузници во борбата против Ал Каеда. Пред четири месеци претседателот Барак Обама оцени дека Јемен е модел за успешно партнерство во борбата против тероризмот.

XS
SM
MD
LG