Достапни линкови

logo-print

ОН го осудија нападот во Доњецк


Советот за безбедност на Обединетите нации најостро го осуди нападот во Доњецк, град во источна Украина кој е под контрола на проруските бунтовници. Во гранатирањето на една автобуска станица тринаесет луѓе загинаа, а околу 20 беа повредени. Киев и проруските сепаратисти меѓусебно се обвинија за овој напад. Советот за безбедност побара независна истрага и изведување на суд на одговорните. Во Вашингтон пак, портпаролот на Стејт департментот Џен Псаки изјави дека инцидентот уште еднаш ја нагласува потребата од спроведување на примирјето во источна Украина.

XS
SM
MD
LG