Достапни линкови

logo-print

ЕЦБ ќе купува владини обврзници од по 60 милијарди евра месечно


Шефот на Европската централна банка, Марио Драги.

Шефот на Европската централна банка, Марио Драги.

Европската централна банка денеска објави план за купување обврзници што може да доведе до печатење на нови до еден билион евра. Шефот на Европската централна банка, Марио Драги соопшти дека, според планот, банката ќе купува владини обврзници во вредност од 60 милијарди евра месечно од март годинава до септември наредната година. Со печатењето на нови пари за откупување на владините долгови, треба да се намалат каматите и да се стимулира економскиот раст во еврозоната.

XS
SM
MD
LG