Достапни линкови

logo-print

Украина ја одбележува смртта на првите загинати на Евромајдан


Украина денеска им оддава почит на првите жртви загинати за време на протестите на Евромајдан во Киев, на првата годишнина од нивната смрт. Протестите доведоа до соборување на поранешниот претседател Виктор Јанукувич. Стотици луѓе се собраа на панихида за загинатите во градот Лвов во западна Украина по што положуваа цвеќе на гробовите на загинатите. За денеска е најавен и марш во Киев со кој треба да се одбележи „Денот на единството“.

XS
SM
MD
LG