Достапни линкови

logo-print

Оставка на шефот на Пегида


Луц Бахман

Луц Бахман

Лидерот на германското антиисламско движење Пегида поднесе оставка откако се појави негова фотографија на која позира како Адолф Хитлер и откако бегалците и барателите на азил ги нарече „вреќи за ѓубре“. 41 годишниот Луц Бахман, осуден провалник, се појави на насловната страница на весникот „Билд“ со мустаќи и фризура како на нацистичкиот лидер Хитлер. Соосновачот на Пегида Катрин Ортел изјави дека оставката на Бахман не била поради таа слика, туку поради тоа како ги нарекол бегалците. Синоќа во Лајпциг илјадници приврзаници на Пегида одржаа протест. Во исто време во тој град се одраа и демонстрации против ова движење.

XS
SM
MD
LG