Достапни линкови

logo-print

Состанок на коалицијата против милитантите на ИД


Шефовите на дипломатиите на земјите кои се дел од коалицијата предводена од Соединетите држави против милитантите на Исламската држава денеска ќе се состанат во Лондон. Тоа ќе биде прв нивен состанок по терористичките напади во Париз во кои загинаа 17 луѓе. „Терористите сакаат да на разделат, но токму нивните акции имаат обратен ефект, тие не зближуваат“, изјави американскиот државен секретар Џон Кери. Европол проценува дека околу 5 илјади граѓани на Европската унија им се придружиле на милитантите на Исламската држава во борбите во Сирија и Ирак.

XS
SM
MD
LG