Достапни линкови

Лавров: нема да успее изолацијата на Русија


Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го обвини Западот дека се обидува да ја изолира Русија и предупреди дека таквиот обид нема да успее. Говорејќи на прес конференција во Москва тој потенцира дека Русија не сака нова Студена војна и ги повика Соединетите држави да и се вратат на соработката. Лавров додаде дека Русија ќе направи се што може за да се реши кризата во Украина, но сугерираше дека Киев е виновен за постојаните борби на истокот на земјата. Лавров рече дека на денешниот состанок во Берлин со неговите колеги од Германија, Франција и Украина ќе побарал итен прекин на огнот.

XS
SM
MD
LG