Достапни линкови

logo-print

АИ ја критикува Македонија за забраната на исто полни бракови


Одобрувањето во македонскиот парламент на уставниот амандман со кој се забрануваат исто полни бракови ќе ја зацврсти дискриминацијата во земјата. Ова го оцени меѓународната невладина организација за човекови права Амнести интернешнал по усвојувањето на амандманот со кој бракот во Македонија се дефинира како унија единствено меѓу маж и жена. „Гласањето е уште еден придонес кон дискриминација, насилство и нетолеранција во Македонија врз база на сексуалната ориентација “, изјави Гаури ван Гулик, заменик директор за Европа во Амнести интернешнал, додавајќи дека Македонија оди спротивно од европскиот бран на легализација на истополните бракови. Амнести ја повикува Македонија да ги повлече дискриминаторските закони.

XS
SM
MD
LG