Достапни линкови

logo-print

Над десетина повредени во украински Харков


Во експлозија во близина на судот во украинскиот град Харков биле повредни 12 луѓе, од кои четворица потешко. Харков се наоѓа во источна Украина, но е далеку од зоната на конфликти во регионите на Доњецк и Луганск. Харков, Одеса и Мариупол, според посматрачите, биле клучни градови со оглед на тоа дека географски се блиску до регионите кои се под контрола на проруските сепаратисти. Во меѓувреме, украинските владини сили и проруските бунтовници ги продолжуваат борбите за контрола на аеродромот во Доњецк.

XS
SM
MD
LG