Достапни линкови

logo-print

Протест против затворањето на Кежаровски


Македонските новинари за денеска најавија протест пред Апелациониот суд во Скопје против затворањето на новинарот Томислав Кежаровски кој во петокот по итна постапка беше спроведен во затворот во Шутка, на доиздржување на затворската казна од три месеци. Од Апелација, протестот ќе продолжи кон зградата на Владата. Организаторите велат дека единствена прифатлива одлука е ослободување на Кежаровски. Апелациониот суд преку соопштение изрази став дека повикот за протест против одлуката на судот е притисок врз судството. Затворањето на Кежаровски, кому Апелациониот суд му ја намали казната од 4,5 на 2 години, го осудија и меѓународните новинарски здруженија.

XS
SM
MD
LG