Достапни линкови

logo-print

Протести во Ингушетија поради карикатурите на Мухамед


Илјадници луѓе денеска маршираа во руската кавкаска република Ингушетија во знак на протест поради западните публикации кои го навредуваат пророкот Мухамед. Претседателот на Ингушетија Јунус Бек Јевкуров пред толпата рече дека објавувањето на навредувачки карикатури е резултат на државниот екстремизам во делови од некои западни земји. Слични протести се планираат во понеделник во Чеченија а тамошниот претседател Рамзан Кадиров рече дека на улиците ќе излезат околу 500 илјади луѓе. Руската влада изрази сочуство по терористичкиот напад во Париз на сатиричниот магазин Чарли Ебдо,а министерот за надворешни работи Сергеј Лавров учествуваше на солидарниот марш што се одржа во францускиот главен град пред неколку дена. Како и да е, државно контролираните медиуми во Русија и коментаторите на социјалните медиуми наведуваат дека жртвите го провоцирале нападот.

XS
SM
MD
LG