Достапни линкови

logo-print

Киев демантира дека аеродромот во Донетск го преземале сепаратистите


Претставници на украинската влада ги отфрлаат извештаите во руските медиуми дека промосковски ориентираните сепаратисти целосно го заземале аеродромот во Донетск. Портпаролот на војската Андриј Лусенко денеска во Киев рече дека украинските сили продолжуваат да го држат тоа стратегиско место под своја контрола.Тој додаде дека сепаратистичките бунтовници вршеле напади и имале постојани сериозни загуби. Претходно денеска руските медиуми цитирајќи неименувани извори од бунтовнички сили јавија дека тие го преземале аеродромот во Донетск од украинската војска.

XS
SM
MD
LG