Достапни линкови

logo-print

Сепаратистите тврдат дека го заземале аеродромот во Донетск


Руските медиуми повикувајќи се на портпароли на проруските сепаратистички борци во источна Украина јавуваат дека тие комплетно го преземале аеродромот во Донетск од украинските сили. Засега нема потврда од независни извори за ваквите јавувања. Агенцијата Интерфакс цитира анонимен сепаратистички извор кој наведува дека последните дваесетина украински војници биле присилени да го напуштат аеродромот за време на борбите синоќа. Во соопштението на Фејсбук страницата на украинското министерство за одбрана се наведува дека нивните војници биле гранатирани неколку пати во текот на ноќта.

XS
SM
MD
LG