Достапни линкови

logo-print

Демонстрации во Пакистан против карикатури на Пророкот Мухамед


Демонстрации се одржуваат ширум Пакистан во знак на протест против објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед на насловната страница на францускиот магазин Шарли Ебдо.

Најмалку тројца луѓе денеска биле повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата пред францускиот конзулат во Карачи. Најголем дел од демонстрантите се студенти поврзани со партијата Џамаат е ислами.

Долниот дом на пакистанскиот парламент вчера донесе резолуција со која се осудува објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед во францускиот весник.

XS
SM
MD
LG