Достапни линкови

logo-print

Во Ерменија судири пред рускиот конзулат


Ерменската полиција се судри со демонстрантите во градот Ѓумри кои барале од ерменските власти да им биде предаден рускиот војник кој е осомничен за убиство на едно шестчлено семејство. Околу две илјади луѓе кои протестираа во вториот град по големина во Ерменија се обиделе да го пробијат полицискиот кордон и да влезат во рускиот конзулат. Локалните медиуми јавуваат дека притоа имало и повредени. Ерменските власти се сомневаат дека војникот Валериј Пермијаков кој служел во руска воена база во Ерменија во понеделникот со огнено оружје убил шест членови на едно семејство. Руската војска соопшти дека тој бил уапсен при обидот да избега во Турција.

XS
SM
MD
LG