Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот парламент ги осуди карикатурите на Пророкот Мухамед


Долниот дом на пакистанскиот парламент го осуди објавувањето на карикатурата на Пророкот Мухамед на насловната страница на францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Во едногласно усвоената резолуција, парламентот ја повикува меѓународната заедница, вклучувајќи ја и ЕУ, „да обезбеди такви работи да не се повторуваат“. Околу 50 пратеници потоа маршираа пред зградата на парламентот.

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу, пак, оцени дека карикатурата е „сериозна провокација“, велејќи дека „Слободата на печатот не значи слобода за навредување“ на Пророкот Мухамед.

XS
SM
MD
LG