Достапни линкови

logo-print

Уапсено лице кое планирало напад врз Конгресот на САД


Американските власти уапсиле човек од Охајо кој планирал напад врз зградата на американскиот Конгрес. Според извештаите агент на Федералното истражно биро ФБИ, го осуетил планот на Кристофер Корнел кој истражувал како се прават бомби, купил огнено оружје и муниција и планирал да патува за Вашингтон. 20 годишниот Корнел кој исто така бил познат и како Рахил Махрус Убаида наводно планирал сам да изврши терористички напад во Конгресот со тоа што ќе ги поставел бомбите во близина на зградата и ќе пукал врз вработените. Тој на интернет постирал видеа и изјави на поддршка за милитантите на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG