Достапни линкови

logo-print

Кери во посета на Бугарија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери за време на денешната посета на Бугарија се очекува да изврши притисок врз таа земја да ја намали нејзината голема енергетска зависност од Русија. Кери кој вчера пристигна во Софија е планирано со неговите бугарски домаќини да ги разгледа идеите за алтернативно енергетско снабдување. Меѓу тие идеи се и можната изградба на гасовод од Грција и обнова на договорот со компанијата Вестингхаус електрик за изградба на реакторво нуклеарката Козлодуј. Околу 85 насто од потребите за гас и сто насто од потребите за нуклеарна енергија Бугарија ги задоволува преку Русија. Руското откажување од гасоводот Јужен тек ја потенцира потребата од диверзификација на бугарското снабдување со енергија.

XS
SM
MD
LG