Достапни линкови

logo-print

Двајца алпинисти ја искачија најтешката карпа во светот


Двајца американци успеаа да ја освојат една од најтешките карпи за искачување во светот без никакви помошни средства за тоа. Станува збор за карпата Ел Капидан во националниот парк Јосемити која е висока 900 метри. Томи Калдвел и Кевин Јогресон станаа првите алпинисти на кои им успеа да се искачат на карпата за која досега се сметаше дека не може да биде освоена. Тоа го постигнаа по 19 дневни обиди проследени со постојани паѓања и повреди.

XS
SM
MD
LG