Достапни линкови

logo-print

Протести во Авганистан со поддршка за напаѓачите во Париз


Илустрација

Илустрација

Стотици луѓе во јужниот дел на Авганистан се собраа да го пофалат смртоносниот напад врз францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо. Демонстрациите се одржаа во провинцијата Орузган по петочните молитви, два дена откако вооружените лица убија 12 луѓе во просториите на Шарли Ебдо во Париз, кој беше извршен по серијата закани за објавените карикатури на пророкот Мухамед.

Напаѓачите извикуваа „Господ е голем“ и рекоа дека сакаат да го одмаздат пророкот за време на нападот. Авганистанските власти изјавија дека демонстрантите ги нарекувале двајцата напаѓачи „херои“. Провинцискиот шеф на полицијата Матиула Кан изјави дека властите однапред биле информирани за протестот, кој бил дозволен според Уставот на Авганистан и одредбата за слободата на говорот.

XS
SM
MD
LG