Достапни линкови

logo-print

Француската влада ги призна разузнавачките пропусти


Францускиот премиер Мануел Валс ги призна разузнавачките пропусти од стана на безбедносните служби кои доведоа до смртоносниот напад на сатиричниот магазин Шарли Ебдо. Валс на телевизијата БФМ рече дека владата морала да анализира што точно се случило за време на нападот на 7 јануари, „бидејќи тоа секако беше неуспех.“

Неколку експерти рекоа дека убиствата на 12 луѓе во неделниот магазин, вклучително осум новинари, можеле да бидат спречени доколку претставниците на безбедносните служби го задржале блискиот надзор врз браќата Шериф и Саид Куачи, главните осомничени во нападот, кои беа убиени од страна на безбедносните служби на 9 јануари. Владата знаеше дека двајцата имаат радикалнои исламистички гледишта, а за Шериф беше познато и дека поминал време со терористичката група Ал Каеда на Арапскиот полуостров. Но, некои експерти за безбедност велат дека со 5.000 исламисти, колку што живеат во Франција, невозможно е сите да бидат пратени.

XS
SM
MD
LG