Достапни линкови

logo-print

ЕУ самит како одговор на терористичката закана


Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск изјави дека на следниот самит Унијата дискутира за антитерористичките напори по смртоносниот напад во Париз пред два дена.

Туск денеска во главниот град на Латвија, Рига изјави дека има намера да го искористи самитот на 12 февруари за поширок одговор на ЕУ за овие предизвици.

Како што е познато, маскирани вооружени лица одмаздувајки се за карикатурите на пророкот Мухамедги нападнаа канцелариите на францускиот сатиричен магазин Чарли Ебдо, при што загинаа 12, а беа повредени 11 лица лица.

XS
SM
MD
LG